Jak správně, rychle a dobře vyčistit Váš mikroskop
Mikroskopy používají velmi citlivou optiku, kde jsou povrchy čoček opatřené antireflexní vrstvou náchylnou na poškrábání. Aby Vám mikroskop mohl sloužit co nejlépe a co nejdelší dobu, je dobré mu věnovat alespoň základní péči, kterou zvládne každý. V následujících bodech se dozvíte, že čištění mikroskopu je jednoduchá procedura a zabere vám jen několik minut.
Co potřebujete ke správnému vyčištění mikroskopu?
- Stlačený plyn nebo vzduchový balonek na odstranění prachu
- Antistatickou utěrku
- Roztok na čištění optických povrchů
- Vatové tyčinky nebo štěteček
- Doporučujeme používat protiprachový kryt na mikroskop (je součástí dodávky)
Postup čištění optických částí mikroskopu
1. Nejprve odstraníte prach z okulárů stlačeným plynem. Láhev s plynem namíříme kolmo na okulár a z cca 5 cm od nástavce několikrát lehce ofoukneme. Výhoda tohoto plynu je, že na rozdíl od lidského dechu neobsahuje mastnoty, které bychom si foukáním ústy na okulár zanesly.
2. Větší nečistoty setřeme speciální antistatickou útěrkou, která je vyrobena tak, aby nepoškodila jemnou a citlivou optiku a povrch čoček zanechala dokonale čistý. Nepouští chloupky a nepoškrábe antireflexní vrstvu, kterou jsou čočky opatřeny.
3. Pokud na okulárech zůstanou ještě další nečistoty, např. mastné fleky, použijeme na jejich odstranění vatovou tyčinku, kyerou lehce navlhčíme roztokem, určeným k čištění optiky. Na jeden konec tyčinky stříkneme roztok, pečlivě potřeme vnější čočku okuláru a krouživým pohybem od obvodu ke středu odstraníme nečistoty a mastnotu. Suchým koncem tyčinky po té čočku vyleštíme dočista a dosucha. Pokud nám na okuláru zůstaly nějaké chloupky z vatové tyčinky, znovu je odstraníme stlačeným plynem.
4. Po vyčištění nezapomeňte mikroskop přikrýt protiprachovým krytem
5. Postup při čištění objektivů je stejný jako u okulárů. Pokud při pozorování používáte imerzní olej, doporučujeme nejprve objektiv vyčistit vatovou tyčinkou namočenou v lékařském lihu nebo benzínu a po té dočistit roztokem na optiku stejným způsobem jako okuláry.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ!
Pokud se Vám nepodařilo dostatečně odstranit všechny nečistoty, nikdy se nesnažte žádné optické části mikroskopu rozebírat. Nečistoty jsou s největší pravděpodobností uvnitř okulárů, resp. objektivu, mezi čočkami a s tím si musí poradit odborník. V takovém případě vždy kontaktujte našeho servisního technika.
Váš mikroskop je vybaven krytkou objektivu. Krytka velmi dobře chrání objektiv před proniknutím prachu a dalších nečistot a pro ochranu objektivu je velmi důležitá. Pokud pod mikroskopem pracujete většinu času, pravděpodobnost silnějšího znečištění či poškrábání krytky je vysoká. Jednou ročně by krytka měla být vyměněna zcela za nový kus a její výměna je také součástí PBTK mikroskopu, kterou dle pokynů výrobce provádíme každých 12 měsíců. Postup při čištění krytky objektivu je stejný jako u okulárů. V každém případě váš mikroskop potřebuje pravidelnou servisní údržbu, která kromě čištění optiky zahrnuje také péči o mechanické části přístroje. Doporučujeme nechat mikroskop alespoň 1x za rok zkontrolovat, vyčistit, promazat a seřídit, aby byly v pořádku nejen optické, ale i mechanické části, a aby vám poskytoval takové zobrazení a komfort při práci, jaký od něho očekáváte.